1. A csillagászat fizikai vonatkozásai.
Sok csillagászati megfigyelés és számítás a fizika törvényeivel magyarázható. Ebben a megközelítésben a fizika a csillagászat segédtudománya. Ugyanakkor az is igaz, hogy a csillagászati megfigyelések a fizikai ismeretszerzést is segítették. Pl. Newton általános tömegvonzási törvényének kidolgozásánál a csillagászati megfigyeléseknek, ezek elemzésének igen fontos szerepe volt.A gravitációs törvény szerint minden test, így az égitestetek is vonzzák egymást. Ez a vonzóerő egyenesen arányos a testek tömegével, fordítottan arányos a köztük lévő távolság négyzetével. (Fgrav~m1×m2/r2)
Ez a gravitációs erő az, amely nagyjából kör alakú pályára kényszeríti a Föld körül mozgó Holdat, vagy a Nap körül keringő bolygókat.
Az égitestetek keletkezése, a csillagokban folyó termonukleáris folyamatok is a fizika tárgykörébe, mégpedig az atomfizika jelenségkörébe tartoznak.
Ugyancsak a fizika csillagászati vonatkozásaihoz sorolhat a mesterséges holdak, - mint a világmindenséget kutató objektumok- megalkotásához, pályamozgásaihoz szükséges fizikai ismeretek Pl kozmikus sebességek, amelyet már Newton kiszámított.
2. Kepler törvényei
Kepler a bolygók mozgásának elemzése során, tapasztalati úton ( tehát nem fizikai törvények következményeként) állapította meg törvényeit:
- törvény A bolygók ellipszis alakú pályán keringenek, amelynek egyik gyújtópontjában Nap áll.
- törvény A Naptól a bolygókig húzott szakasz (vezérsugát) egyenlő idők alatt egyenlő területet súrol.
- törvény A bolygók keringési ideének négyzetei úgy aránylanak egymáshoz, mint a Naptól mért középtávolságuk köbei.
Kepler törvényei a Newton-féle gravitációs törvényből levezethetők.
3. A törvények néhány következménye
1. A nyári félév hosszabb, mint a téli, mert télen a Föld napközelben van.
2. A Nap két delelése közti idő függ a Föld pillanatnyi pályán lévő helyzetéről. Csak a téli és a nyári napforduló idején állandó (többé-kevésbé).
3. A távoli bolygók csekély sebességük miatt hosszú időt töltenek egy-egy csillagképben.
4. A belső bolygók (Merkur és Vénusz) nem távolodnak el lényegesen a Naptól.
5. A külső bolygók a Földről nézve időnként hurkot rajzolnak az égboltra. Mennél távolibb a bolygó, ez a jelenség annál gyakoribb. A Neptunusz és a Plútó évente megteszi.